Szkolny etap Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach

Szkolny etap Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach
Szkolny etap Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach

W ostatnich dniach został przeprowadzony pierwszy etap (szkolny) Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach – Bohaterska Rodzina Ulmów z Markowej pod patronatem Kurii Metropolitalnej w Przemyślu, Michalickiego Zespółu Szkół Ponadpodstawowych w Miejscu Piastowym oraz Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie. Celem tego przedsięwzięcia jest idea szerzenia znajomości heroicznego zachowania Sług Bożych Rodziny Ulmów i zaplanowanej ich beatyfikacji. Wydarzenie beatyfikacyjne będzie miało miejsce 10 września w Markowej – miejscowości, gdzie żyli i gdzie zostali zamordowani, umęczeni Józef i Wiktoria Ulmowie. Zostali umęczeni, ponieważ odważyli się w trudnych, wojennych czasach przyjąć pod swój dach osiem osób narodowości Żydowskiej, wcześniej pomagając innym Żydom prześladowanym tylko dlatego, że są takiej, a nie innej narodowości. Beatyfikacja rodziny Ulmów to wydarzenie bez precedensu, ponieważ jednym aktem beatyfikacyjnym do chwały ołtarzy zostanie wyniesiona cała rodzina – rodzice Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z siedmiorgiem dzieci. Warto zaznaczyć, że 24 marca – dzień śmierci rodziny Ulmów – od 2018 r. jest obchodzony jako Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką dla uczczenia tych wszystkich, którzy pomimo ogromnego niebezpieczeństwa nieśli pomoc ludności żydowskiej. W Olimpiadzie wzięło 60 uczniów naszego Liceum. Do finału, który odbędzie się 25 maja 2023 roku w Łańcucie, zakwalifikowały się trzy uczennice z najwyższą liczbą punktów: Martyna Paszek, Karolina Bełza i Magdalena Ćwikła. Gratulujemy!

ks. Patryk

Aplikacja
mobilna!

Bądź na bieżąco i pod ręką z aktualnościami w naszej szkole.

Skorzystaj z Chrome by zainstalować aplikację.

Przejdź do Facebooka
Zainstaluj na telefonie już teraz!

Nasze social media

Ostatnie ruchy naszego liceum w sieci