Polszczyzna wiecznie żywa

Polszczyzna wiecznie żywa
Polszczyzna wiecznie żywa

Międzynarodowy Dzień Mowy Ojczystej 2020, obchodzony był również, a jakże !, w I Liceum Ogólnokształcącym w Nowej Sarzynie.

Pierwszą atrakcją uroczystego przedsięwzięcia był oryginalny, premierowy odczyt nauczyciela języka polskiego pana Tomasza Pytko na temat pisarza Brunona Schulza i jego zmaganiach nie tylko z formą literacką, ale i z misterną materią sztuki graficznej. Swoistym aneksem do wcale nie tak oczywistego wywodu o drohobyckim demiurgu słowa był kolejny punkt programu – quiz językowy, poprowadzony przebojowo i nowocześnie (z użyciem najbardziej topowych technologii ze smartfonem w roli głównej) przez dra pana Stanisława Kusiaka. Trzeba tutaj koniecznie nadmienić, że ze względu na bardzo wysoki poziom uczestników, ich nieprzeciętną znajomość zaskakujących związków frazeologicznych, już od dawna trącących myszką arcyarchaizmów, starych – z rzadka już tylko używanych – struktur gramatycznych, quiz niebezpiecznie czasowo się wydłużył powodując pewne organizacyjne perturbacje.
Na całe szczęście wszystkich z kłopotu wybawił Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Sarzyna pan Andrzej Rychel, który w samą porę – niczym jakiś antyczny Deus ex machina – wręczył tak bardzo przez ambitną młodzież wyglądane, ufundowane przez siebie naukowe stypendia. Imprezę zamknęło efektowne, przygotowane specjalnie na tę okazję dyktando ortograficzne.


/T.Pytko/

 

Aplikacja
mobilna!

Bądź na bieżąco i pod ręką z aktualnościami w naszej szkole.

Skorzystaj z Chrome by zainstalować aplikację.

Przejdź do Facebooka
Zainstaluj na telefonie już teraz!

Nasze social media

Ostatnie ruchy naszego liceum w sieci