„Odważni w czasach chaosu”

👉„Odważni w czasach chaosu” to projekt zrealizowany przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Nowej Sarzynie:
Alicję Kusy, Beatę Niedbała, Mateusza Rudzińskiego,
Tomasza Zebzdę, działających w Akademii Witolda Pileckiego (Instytut Pileckiego).
👉Opiekę merytoryczną sprawowała nauczycielka historii w liceum – mgr Monika Ożóg we współpracy z dyrektorem Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowej Sarzynie – mgr Hubertem Kołtunem.
👉Uczniowie przygotowali wystawę dotyczącą lokalnego bohatera, Tomasza Betki, który odznaczył się odwagą w czasie II wojny światowej, stawiając opór zarówno najeźdźcy niemieckiemu jak
i reżimowi komunistycznemu.
👉Uwagę poświęcili również odwadze kobiet, które musiały znosić ciężar wojny.
👉W środę nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy, na które przybyli zaproszeni goście: dr Piotr Chmielowiec IPN Rzeszów oraz
Jan Betka.
👉Projekt i współpraca z Instytutem Pileckiego odkryły w uczestnikach chęć do zainteresowania się lokalną historią. Dzięki nim pamięć o lokalnych bohaterach będzie ciągle żywa.
/M.Ożóg/