Eskperyment Eratostenesa: edukacyjno – naukowa podróż przez Europę

Eskperyment Eratostenesa: edukacyjno – naukowa podróż przez Europę
Eskperyment Eratostenesa: edukacyjno – naukowa podróż przez Europę

Edukacja to nie tylko przekazywanie wiedzy. To podróż pełna odkryć, współpracy i inspiracji. Mając na uwadze tę ideę, stworzyliśmy program „Eksperyment Eratostenesa” na platformie eTwinning, która łączy szkoły z różnych krajów Unii Europejskiej.

Nasz program łączy uczniów i nauczycieli z Portugalii, Turcji, Macedonii Północnej, Rumunii, Hiszpanii, Polski i Grecji. Poprzez ciągłą wymianę multikulturowych doświadczeń, nie tylko odkryliśmy różnice i podobieństwa między naszymi krajami, ale też spójne więzi które mogą być rozwijane poprzez edukację i naukę.

Koncentrując się na eksperymencie Eratostenesa, nasi uczniowie wyszli poza teorię i nauczyli się istoty interakcji. Po pierwsze, stosując w praktyce to czego się nauczyli, zmierzyli promień Ziemi używając starożytnych i nowoczesnych metod, co podkreśla jak ważna jest rola eksperymentów w procesie nauki. Poprzez to doświadczenie nauczyli się krytycznego myślenia, pracy zespołowej i rozwinęli swoje zainteresowanie nauką.

Podstawową zasadą w trakcie prowadzenia programu było to by pamiętać, że jego celem nie jest tylko wymiana wiedzy. Była to szansa dla uczniów by odkrywać świat dokoła z pomocą nauki i technologii. Poprzez uczenie eksperymentalne, oparte na zadawaniu pytań i poszukiwaniu odpowiedzi, zastosowanie zasad geometrii i trygonometrii, zaznajomili się z tematami dotyczącymi współrzędnych danego miejsca oraz wymiarów Ziemi. Dodatkowo, rozwinęli umiejętności korzystania z narzędzi komunikacyjnych online, polepszyli znajomość języka angielskiego i ćwiczyli używanie narzędzi Web2. Z tych oraz innych przyczyn, doceniamy fakt, że poprzez tego typu programy nauka staje się bardziej przystępna i zrozumiała.

Ponadto, w trakcie tego eksperymentu, nasi uczniowie nie tylko zwiększyli swoje osiągnięcia naukowe. Teraz, jako aktywni i interaktywni obywatele świata, są w stanie zrozumieć rolę współpracy, krytycznego myślenia i nauki przez całe życie. W rezultacie, program „Eksperyment Eratostenesa” był nie tylko projektem edukacyjnym, ale doświadczeniem, podróżą i źródłem inspiracji tak dla naszych uczniów jak i nauczycieli.

Katerina Efraimidou

(tłumaczenie: Jadwiga Kraśniewska)

Galeria zdjęć

Aplikacja
mobilna!

Bądź na bieżąco i pod ręką z aktualnościami w naszej szkole.

Skorzystaj z Chrome by zainstalować aplikację.

Przejdź do Facebooka
Zainstaluj na telefonie już teraz!

Nasze social media

Ostatnie ruchy naszego liceum w sieci