Erasmus Turcja

Erasmus Turcja
Erasmus Turcja
Erasmus Turcja🇹🇷 dzień 1
Istambuł w przeszłości odwiedziło wielu znanych cudzoziemców w tym m.in. Agatha Christie, Ernest Hemingway czy Adam Mickiewicz. Nie mogło też zabraknąć delegacji #jedynatakaszkola. Większość dnia to podróż busami i samolotem z Krakowa na największe lotnisko w Europie Istambul Airport (robi ogromne wrażenie wielkością). Po zameldowaniu w hotelu udaliśmy się na spacer po Dzielnicy Bazarów (Fatih). Ku naszemu zaskoczeniu w restauracji kelner mówił po polsku i było słychać polską muzykę (Natalia Szroeder i Sanah). Pierwszy dzień nas pozytywnie zaskoczył.
Erasmus Turcja🇹🇷 dzień 2
Dzisiaj od rana poznawaliśmy historię starego miasta w formie warsztatów językowych. Na wstępie zakupiliśmy turystyczne karty do podróży komunikacją miejską a później przy wykorzystaniu metra, tramwaju i autobusów przemieszczaliśmy się po mieście. Pierwszym zabytkiem była wieża Galata Tower a następnie nadbrzeże północne Zatoki Złoty Róg. W porze obiadowej zwiedziliśmy dzielnicę Bazarów (targ korzenny, antykwaryczny, dziedzińce targowe). Druga część dnia to przede wszystkim dwa ogromne meczety: Sulejmana Wspaniałego oraz Nowy Meczet. Z części arabskiej pojechaliśmy na zachód zobaczyć Akwedukt Walensa zbudowany w 373 roku! Na sam koniec zostawiliśmy zwiedzanie parków oraz Balat i Fener. Są to bardzo malownicze ulice jakie po sobie zostawiła mniejszość grecka i żydowska zamieszkująca dzielnice nadbrzeżne Istambułu. Po 10 godzinach zwiedzania i prawie 30tys. zrobionych kroków udaliśmy się na kolację i nocleg.
Erasmus Turcja🇹🇷 dzień 3
Dzisiaj wybraliśmy się na archipelag Wysp Książęcych na Morzu Marmara. Po dotarciu promem do wyspy Buyukada podzieliliśmy się na drużyny i rywalizowaliśmy w grze terenowej polegającej na topografii i orientacji w terenie. Przy wykorzystaniu rowerów z wypożyczalni objechaliśmy całą wyspę odwiedzając jej największe zabytki i atrakcyjne miejsca. Pierwszym punktem był ruiny greckiego klasztoru Świętej Trójcy, następnie katedra św. Dymitra, cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej, Rezerwat Ormani i plaża Viranbag. Na miejscu okazało się, że nasza polska grupa wykonała zadanie jako pierwsza i mieliśmy ponad godzinę przewagi nad innymi co wykorzystaliśmy na kąpiel w morzu. Po dniu pełnym wrażeń dotarliśmy do części azjatyckiej Istambułu a później metrem wykorzystując tunel pod Cieśniną Bosfor dotarliśmy do naszego hotelu.
Warto wspomnieć, że na wyspie jest zakaz poruszania się samochodem. Wyjątkiem są służby porządkowe, straż i zaopatrzenie. Jedyne środki komunikacji to melexy, skutery elektryczne, rowery czy dorożki.
Erasmus Turcja 🇹🇷 dzień 4
Od samego rana zaczęliśmy zajęcia w najbardziej zabytkowej części Istambułu – Sultanahmet. Ogromne wrażenie na wszystkich zrobiła bizantyjska Cysterna Bazylikowa, która została wybudowana przez Justyniana w 532 roku. 336 kolumn na ponad 8 metrów wysokości podtrzymuje dach zbiornika na wodę. Później zwiedzaliśmy uliczki idąc w kierunku Dzielnicy Bazarów. Druga część dnia to meczet Beyazit Camii z 1506 roku wraz z miasteczkiem akademickim Istambul Uniwersytet. Wszyscy wracali do hotelu a my postanowiliśmy zwiedzić nadbrzeże Yenikapi, skąd jest wspaniały widok na statki oczekujące na przeprawę Cieśniną Bosfor. Po krótkim odpoczynku w parku nad brzegiem morza udaliśmy się na zakup pamiątek. Wieczorem w pobliskiej restauracji odbyła się uroczysta kolacja i wręczenie certyfikatów uczestnictwa w projekcie. Jutro czeka nas ostatni dzień zajęć i powrót do domu.
Erasmus Turcja 🇹🇷 dzień 5
Na ostatni dzień zostawiliśmy sobie do zwiedzenia Cypel Pałacowy w którym przez setki lat zamieszkiwali sułtani. Pałac Topkapi zwiedzaliśmy ponad cztery godziny w grupach mieszanych 🇵🇱🇮🇹🇷🇴🇨🇿🇹🇷. Robi ogromne wrażenie i warto go odwiedzić będąc w Istambule. Po południu odbyły się zajęcia w grupach oraz podsumowanie przez koordynatora projektu Erasmus+ Colorful Numbers w ramach którego odwiedziliśmy Czechy, Wlochy, Rumunię i Turcję. Wieczorem wróciliśmy na nowe lotnisko w Istambule, z którego odlecieliśmy do Polski.
P.S. Warto wspomnieć, że w organizację wyjazdów i prowadzenie projektu przez 3 lata zaangażowani byli nauczyciele: Anna Wasiuta, Aneta Gnatek, Agnieszka Chowaniec, Aleksander Dubiel i Andrzej Kusiak.

Galeria zdjęć

Aplikacja
mobilna!

Bądź na bieżąco i pod ręką z aktualnościami w naszej szkole.

Skorzystaj z Chrome by zainstalować aplikację.

Przejdź do Facebooka
Zainstaluj na telefonie już teraz!

Nasze social media

Ostatnie ruchy naszego liceum w sieci