Skrzynie lęgowe dla jerzyków

Skrzynie lęgowe dla jerzyków
Skrzynie lęgowe dla jerzyków
W ostatniej dekadzie w Nowej Sarzynie trwały bardzo potrzebne społecznie inwestycje termo modernizacyjne. Praktycznie wszystkie budynki w mieście zostały ocieplone i zyskały blask w postaci nowych elewacji. Przy ich wdrażaniu ucierpiała niestety populacja jerzyka – ptaka objętego ścisłą ochroną. Ptaki straciły większość miejsc lęgowych, które zostały zniszczone podczas prac remontowych. W tym roku przyszła pora i na nie. Dzięki grupie pasjonatów oraz bibliotekarzom Miejskiej Gminnej Biblioteki Publicznej podjęto działania kompensacyjne na rzecz tych niezwykle pożytecznych ptaków. Urząd Miasta i Gminy sfinansował zakup skrzyń lęgowych dla jerzyków. Natomiast w ramach projektu: Ekologia integralna Laudato Si wspólnot Caritas i społeczności lokalnych – „Franciszkańskie obcowanie z przyrodą” realizowanego przez bibliotekarzy Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowej Sarzynie oraz filii zakupiono 40 dwustanowiskowych budek lęgowych. W jednej z nich została zamontowana kamerka, dzięki której mieszkańcy będą mogli podglądać cykl lęgowy tego tajemniczego ptaka. Wszystkie budki i skrzynie zostały zamontowane w mieście i w największych miejscowościach gminy ( w sumie 125 miejsc lęgowych). Dzięki projektowi Ekologia integralna Laudato Si – „Franciszkańskie obcowanie z przyrodą” zakupiono również i wywieszono 62 budki dla innych gatunków. Projekt zakłada też szereg spotkań i wycieczki ornitologiczne prowadzone przez pasjonata przyrody Pana Grzegorza Białego. Odbędzie się także wystawa prac fotograficznych lokalnego artysty fotografa Pana Roberta Osipy o tematyce przyrodniczej. Wielką wartością przy realizacji tych zadań było bezinteresowne zaangażowanie wielu osób społeczności lokalnej. Swoją cegiełkę dołożyli uczniowie I LO w Nowej Sarzynie, harcerze, dyrektorzy i pracownicy szkół, pracownicy biblioteki publicznej, Burmistrz Andrzej Rychel i pracownicy urzędu gminy, strażacy oraz mieszkańcy gminy.

Aplikacja
mobilna!

Bądź na bieżąco i pod ręką z aktualnościami w naszej szkole.

Skorzystaj z Chrome by zainstalować aplikację.

Przejdź do Facebooka
Zainstaluj na telefonie już teraz!

Nasze social media

Ostatnie ruchy naszego liceum w sieci